NEWS Społeczeństwo

Znamy wyniki referenfum ZNP w Rawiczu. Jakie szkoły przystąpią do strajku?

Niespełna dwa tygodnie dzielą nas od 8 kwietnia, czyli planowanej daty rozpoczęcia strajku przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Głównym postulatem związkowców jest podwyżka pensji o 1000zł. Jaki jest wynik referendum strajkowego w powiecie rawickim?

Dotychczasowe negocjacje ZNP z przedstawicielami rządu nie dają oczekiwanych rezultatów w postaci porozumienia. Wszystko wskazuje na to, że jeśli do niego nie dojdzie to według zapowiedzi 8 kwietnia, czyli w poniedziałek za niespełna dwa tygodnie nauczyciele nie podejmą się prowadzenia lekcji, oraz jakichkolwiek zajęć opiekuńczych. Co w takim razie? Czy zajęcia w szkołach się odbędą?

Za zorganizowanie zajęć odpowiedzialny jest dyrektor danej placówki, ale w sytuacji gdy większość nauczycieli strajkuje i nie podejmuje się pracy, zorganizowanie takiej opieki jest bardzo trudne, wręcz niemożliwe. Niektóre z miast już zwołują specjalne zespoły kryzysowe, które mają opracować plan działania na planowany protest.

 

Jakie szkoły strajkują w Powiecie Rawickim?

Z informacji jakie przedstawiła nam Alicja Szurowska – przedstawiciel Związku Nauczycielstwa Polskiego na terenie Powiatu Rawickiego, wynika, że w głosowaniu referendalnym, które odbyło się w każdej placówce oświatowej na terenie powiatu, za protestem opowiedziało się 91% pracowników oświaty. Jak przekazała nam przedstawiciel ZNP, wszystkie szkoły podstawowe, oddziały gimnazjalne, szkoły średnie, przedszkola, szkoły specjalne i poradnie psychologiczno – pedagogiczne powiatu rawickiego, bez wyjątku przystąpią do ogólnopolskiego strajku organizowanego przez ZNP.

 

Na czym polegać będzie strajk?

W poniedziałek 8 kwietnia nauczyciele przyjdą do szkoły, jednak nie przystąpią do prowadzenia zajęć edukacyjnych, oraz wychowawczych. Według założeń przekazanych przez ZNP w godzinach pracy przewidzianych w harmonogramie zajęć, nauczyciele będą znajdowali się w szkole, jednak nie podejmą pracy.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *