NEWS Społeczeństwo

W parku przy DK doszło do odkrycia archeologicznego

Podczas prac związanych z wymianą powierzchni w parku przy Domu Kultury, pomiędzy muszlą koncertową, a zabytkowymi pawilonami, odkopano ceglane fundamenty. Na miejsce został wezwany konserwator zabytków. Co dalej z pracami?

Na miejsce przybyła Pani konserwator z leszczyńskiego oddziału Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Z wstępnych ustaleń wynika, że budowlańcy ujawnili pozostałości pierwotnego budynku rawickiego Bractwa Kurkowego, który spłonął na początku XIX wieku.

Z powodu tego znaleziska prace związane z wymianą nawierzchni zostały wstrzymane. Na miejscu będzie musiała pojawić się ekipa archeologów, która przeprowadzi prace na terenie znaleziska.

Na chwilę obecną nie wiadomo kiedy robotnicy  z powrotem będą mogli wznowić prace przy układaniu kostki. Aktualnie wyłoniony musi zostać zespół archeologów, który następnie oceni i podejmie decyzję, co dalej z odkrytymi fragmentami starego budynku bractwa.

Oprócz tego w pobliżu muszli koncertowej odkopano pozostałości fontanny, która stała tam jeszcze przed II Wojną Światową. O tych pozostałościach wiedziano jeszcze przed rozpoczęciem prac w parku i decyzją konserwatora zabytków, podjęto decyzję o przykryciu pozostałości nowa nawierzchnią. 

zdjęcie nieistniejącej dziś fontanny w parku przy Domu Kultury

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *