Społeczeństwo

Upały nadciągają nad Polskę. Może być niebezpiecznie

Już od jutra do Polski nadciągnie kolejna po zaledwie kilku dniach ochłody fala upałów z temperaturami sięgającymi ponad 33*C. Wysokiej temperaturze będą towarzyszyć niebezpieczne burze z gradem i silnym wiatrem. 

Swoje ostrzeżenia dla powiatu rawickiego wydał już Urząd Województwa Wielkopolskiego i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Alerty drugiego stopnia wydanie przez te instytucje mówią o upałach, które dadzą się we znaki mieszkańcom naszego regionu jak i 11 innych województw w Polsce. 

W naszym regionie musimy się spodziewać temperatury około 33*C w cieniu, natomiast w słońcu termometry mogą wskazywać nawet 40*C. W taki upalny dzień należy pamiętać przede wszystkim o odpowiednim nakryciu głowy, oraz odpowiednim nawodnieniu organizmu. Przy takich temperaturach powinniśmy pić znacznie więcej napoi niż w chłodniejsze dni. Osoby starsze powinny unikać nasłonecznionych miejsc i przebywać w chłodniejszych zakamarkach. Dobrze jest chociaż na jakiś czas podczas najwyższych temperatur przebywać w pomieszczeniach klimatyzowanych, a takie znajdziemy w większości sklepów czy galerii handlowych.

Podczas takich upałów powinniśmy pamiętać również o naszych zwierzętach, które też powinny mieć zacienione schronienie i dostęp do świeżej wody.

Wysokie temperatury niosą ze sobą gwałtowne zjawiska atmosferyczne w postaci nawalnych burz i gradobić, często razem z silnym wiatrem, a nawet występującymi coraz częściej na terenie Polski trąbami powietrznymi. European Storm Forecast Experiment przedstawiło już swoje prognozy pogody na najbliższe dni. W poniedziałek i we wtorek, we wschodnich Niemczech i zachodniej Polsce, również w rejonie Rawicza prognozują burze drugiego stopnia, co widoczne jest na poniższej mapie:

Możliwy jest duży / bardzo duży grad i silne podmuchy wiatru. LCL spadają gwałtownie poniżej 1 km AGL obok ciepłego frontu, a każda burza na tej granicy może również wywołać tornado – pisze ESFE.

Swoje prognozy przedstawili również Polscy Łowcy Burz, którzy jak twierdzą, najsilniejsze burze przejdą w nocy z poniedziałku, na wtorek. 

W ostatnich aktualizacjach modele numeryczne podtrzymują możliwość rozwoju niebezpiecznych burz, które w nocy z poniedziałku na wtorek (10/11.06.19) mogą przejść nad zachodnią częścią naszego kraju. Wydaje się, że najbardziej zagrożonym obszarem będzie wschodnia część Niemiec (zwłaszcza zachodnia część Saksonii, Brandenburgia i Pomorze Przednie), ale istnieje dość duże prawdopodobieństwo przejścia nawałnic także przez woj. lubuskie i zachodniopomorskie. Burze prawdopodobnie zorganizują się w jeden lub dwa silne mezoskalowe układy konwekcyjne (MCS) zawierające linie szkwałów. Na tych liniach mogą tworzyć się wygięte segmenty, czyli niewielkie sygnatury bow echo. Możliwe jest też utworzenie się jednego, większego bow echo. W obydwóch przypadkach poważnym zagrożeniem będą bardzo silne porywy wiatru (do 90-110 km/h, punktowo nawet powyżej 120 km/h) oraz gwałtowne opady deszczu i gradu. Wodność troposfery ma osiągnąć wartości ponad 40 mm, wartość energii CAPE wartości będzie wynosić powyżej 2500 J/kg, co w połączeniu z wyraźnie podwyższonymi wartościami wskaźników kinematycznych (DLS do ok. 18-23 m/s, SRH 0-3 km do ok. 250 m2/s2) i z silnym wymuszaniem wznoszenia powietrza będzie stanowiło przyczynę rozwoju niebezpiecznie silnych burz na tym obszarze Europy. W strefie przed silnymi mezoskalowymi układami konwekcyjnymi mogą rozwinąć się 2-3 superkomórki, w których głównym zagrożeniem będą opady gradu dochodzące do wielkości kurzych jaj (5-6 cm w średnicy). Superkomórki mogą być wbudowane w mezoskalowe układy konwekcyjne i w takiej sytuacji również będą przynosić opady bardzo dużego gradu. Ponadto nie można też wykluczyć powstania dość silnej trąby powietrznej. – piszą Polscy Łowcy Burz

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *