Kultura Rozrywka Społeczeństwo

Seniorzy i Młodzi w twórczym działaniu – Dzień 1

Seniorzy i młodzi w twórczym działaniu – co to jest?

Jest to projekt w ramach którego międzypokoleniowe grupy podejmują wspólne działania na rzecz przełamywania wzajemnych uprzedzeń i poszukują rozwiązania ważnych dla danej społeczności konfliktów społecznych.

Działania projektu : 

W czasie tegorocznej edycji, 4 grupy międzypokoleniowe (z Brzeźna, z Garwolina, z Otwocka i z Rawicza) wezmą udział w cyklu warsztatów, podczas których przyjrzą się opresjom, których doświadczają na co dzień i na tej podstawie stworzą spektakl Teatru Forum lub Teatru Legislacyjnego. Spektakl będzie dotyczył wyzwania ważnego dla danej grupy, związanego z relacjami między seniorami a dziećmi/młodzieżą, seniorami a decydentami, seniorzy a usługodawcami społecznymi. Każdy ze spektakli zostanie zaprezentowany dwukrotnie międzypokoleniowej widowni w miejscowości, w której działa dana grupa. Jesienią wszystkie 4 grupy spotkają się na Festiwalu Inicjatyw Międzypokoleniowych, podczas którego pokażą sobie nawzajem powstałe spektakle i wymienią się doświadczeniami.

 

Czym jest Teatr Forum?

 

Teatr Forum to metoda pracy z grupą z pogranicza teatru i edukacji dla życia stworzona przez brazylijskiego praktyka dramy, Augusto Boala. Tym, co odróżnia go od teatru w rozumieniu tradycyjnym, jest zezwolenie widowni na wejście na scenę. Widzo-aktorzy (widzowie teatru forum) przejmując rolę głównego bohatera, badają dostępne alternatywy i trenują rozwiązania problemów, które są tożsame z ich codziennymi trudnościami. Dzięki temu następuje klaryfikacja własnych sytuacji problemowych i swojej w nich roli oraz konsekwencji podejmowanych lub zaniechanych działań.

 

Kim są organizatorzy?

Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP-KLATKA, które swymi działaniami tworzy przestrzeń do dialogu i pozytywnej zmiany społecznej poprzez wykorzystanie i uczenie metody dramy stosowanej. Stowarzyszenie to wykorzystuje dramę w obszarach takich jak edukacja, profilaktyka, rozwój kompetencji społecznych i obywatelskich, przeciwdziałanie dyskryminacji i budowanie kapitału społecznego. Od 2002 roku udało się zrealizować 84 projekty, docierając do ponad 30 tysięcy osób.

 

Jak wyglądał dzień pierwszy okiem uczestnika?

Pierwszy dzień przeznaczony głównie był na to, by się poznać – oczywiście w formie innej niż to zwykle bywa. Już po jakimś czasie my młodzi zaczęliśmy mieszać się z seniorami. W opinii seniorów jesteśmy elitą młodzieży, która działa na rzecz innych, dla nas ów seniorzy też są wyjątkowi. Podczas pierwszego dnia zapoznaliśmy się z programem warsztatów oraz każdy z nas zasugerował coś od siebie. Na koniec dnia każdy mógł podsumować jak się czuł po pierwszym dniu, według wszystkich zajęcia były wspaniałe i wszyscy byli mile zaskoczeni, ale czekali też na to co czeka ich kolejnego dnia…… – Opowiedział nam jeden z uczestników

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *