Inwestycje NEWS

Rewitalizacja centrum miasta bez dofinansowania. Czy gmine stać na taki wydatek?

Wczoraj wieczorem burmistrz Gminy Rawicz – przekazał informację, że według wstępnych ustaleń i szacunkowych ilości punktów Gmina Rawicz nie uzyskała dofinansowania na rewitalizacje centrum miasta. Co dalej projektem odnowy rawickiej starówki? Czy gminę stać na samodzielne sfinansowanie tej inwestycji?

Sztandarowy postulat Grzegorza Kubika w kampanii wyborczej zarówno na poprzednią kadencję jak i na obecną to odnowa centrum Rawicza. W ramach tego projektu zmieniona miała zostać nawierzchnia deptaków i rynku, w budynku przy ulicy Buszy ma powstać centrum seniora, a gmach byłego Gimnazjum nr 1 w Rawiczu miał zmienić się w nowoczesną bibliotekę multimedialną z salami konferencyjnymi i kawiarenką, a dawne boisko szkolne miałoby się zamienić w mały, zielony ogródek (park) i miejsca parkingowe, które zastąpiły by te które zostałyby usunięte z płyty rawickiego rynku. 

Jest to plan ambitny, a przez to kosztowny, dlatego rawicki magistrat zdecydował się w konkursie o przyznanie dofinansowania z Urzędu Marszałka Województwa Wielkopolskiego. 

W piątek Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego zamieścił listę rankingową, zgodnie z którą przedstawił punktację dla projektów ocenionych pozytywnie. Szacunkowa liczba punktów po ocenie rankingowej nie pozwala gminie Rawicz na pozyskanie dofinansowania na rewitalizację centrum miasta. Według wstępnych szacunków zabrakło zaledwie 3,5 punktu. Rawicz uzyskał 36 na maksymalnie 44 punkty w ocenie merytorycznej – przekazuje CIB

Co dalej z rewitalizacją? 

Grzegorz Kubik zapowiada, że rawicki urząd złoży odwołanie od decyzji, gdyż według niego i rawickich urzędników, ocena projektu została zaniżona.

Na podstawie poszczególnych kryteriów będziemy wskazywać, które z nich zostały ocenione zbyt nisko. Dokonamy wnikliwej analizy, bo uważamy, że ocena projektu została zaniżona – mówi Grzegorz Kubik. Rewitalizacja rusza w 2019 roku, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami. Jeśli odwołanie nie zostanie uwzględnione, budowa i tak się rozpocznie. Obecnie przygotujemy harmonogram prac na wypadek nieotrzymania dotacji. Wstępnie pierwszym elementem będzie przebudowa przestrzeni centrum miasta, a w drugiej kolejności biblioteka i centrum senioralne. Myślę, że sobie poradzimy – dodaje Grzegorz Kubik.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *