NEWS Społeczeństwo

Rawicz uczcił 228 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja [FILM]

Mieszkańcy Rawicza uczcili dzisiejszą, 228 rocznicę uchwalenia pierwszej w historii Polski i Europy konstytucji. Przedstawiciele lokalnych samorządów złożyli wiązanki pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego, oraz św. Jana Pawła II. Główne uroczystości odbyły się na Placu Wolności.

Kwadrans po godzinie 12:00 rozpoczęła się msza święta w intencji ojczyzny, która została odprawiona w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Rawiczu. Po wspólnym nabożeństwie z udziałem samorządowców, oraz przybyłych delegacji, z pod kościoła wyruszył pochód na czele którego stanął – mł. bryg. Krzysztof Skrzypczak – z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Rawiczu.

Pierwszym punktem na trasie maszerujących był Pomnik Żołnierza Polskiego, pod którym przedstawiciele lokalnych struktur samorządowych złożyli wiązanki kwiatów. W następnej kolejności zebrani udali się pod pomnik św. Jana Pawła II, gdzie również złożone zostały kwiaty. Miejscem głównych obchodów rocznicy był Plac Wolności. Na miejscu w asyście strażaków OSP z Izbic wciągnięta została flaga narodowa, odczytano apel pamięci, a Kompania Reprezentacyjna 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego, wraz z Bractwem Kurkowym w Rawiczu wykonały salwę honorową.

Pomiędzy oficjalnymi częściami uroczystości odbyła się krótka część artystyczna w wykonaniu uczennic I Liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu, oraz Orkiestry Dętej działającej przy Domu Kultury w Rawiczu. Jednym z punktów uroczystości było wypuszczenie przez Rawickie Stowarzyszenie Hodowców Gołębi Rasowych Drobiu Ozdobnego i Drobnego Inwentarza kilkudziesięciu gołębi. Wszystko to miało związek z obchodzonym w tym roku przez stowarzyszenie jubileuszem 10-lecia działalności. Były to czwarte w historii uroczystości z udziałem rawickich hodowców.

Ostatnim z punktów uroczystości było złożenie przez wszystkie delegacje wiązanek pod kolumną z popiersiem Tadeusza Kościuszki. Po zakończeniu oficjalnej części, wszyscy mieszkańcy zostali zaproszeni na skromny poczęstunek przygotowany przez uczniów ZSZ w Rawiczu.

W uroczystościach wzięły udział poczty sztandarowe, przedstawiciele lokalnych struktur samorządowych i duchowych, delegacje Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Komendy Powiatowej Policji w Rawiczu, oraz różnych organizacji. W uroczystościach wzięli udział uczniowie profilu mundurowego I Liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu, żołnierze Kompani Reprezentacyjnej 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego, oraz harcerze Hufca ZHP w Rawiczu.

Poniżej zapis transmisji na żywo z całej uroczystości:

https://www.facebook.com/rtm.dkrawicz/videos/393367601514773/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *