Inwestycje

Rawicz będzie inteligentnym miastem

Gmina Rawicz otrzyma ponad milion złotych na wdrążenie w mieście innowacyjnego systemu w ramach konkursu „Human Smart Cities – Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców”. Co wiąże się z tą inwestycją.

Gmina Rawicz opracuje wraz z  współpracy z Akademią Górniczo – Hutniczą w Krakowie, która będzie  opiekunem naukowym i merytorycznym realizacji zadania projekt wdrążenia w Rawiczu systemu inteligentnego miasta.

W ramach projektu przewidziano wykonanie modułowego systemu „Bezpieczne miasto” na który składają się:

  • moduł monitoringu wizyjnego umożliwiającego sterowanie ruchem miejskim i    informowania o wolnych miejscach postojowych;
  • moduł oświetleniowy bazujący na oprawach LED, wykorzystujący 60 elementów sterujących i dostosowujący natężenie światła do warunków otoczenia;
  • moduł jakości powietrza obejmujący zakup i montaż 6 stacji monitorujących stężenie pyłów zawieszonych – PM 2.5 oraz PM 10.

System będzie zarządzany elektronicznie w siedzibie Gminy oraz umożliwi zgłaszanie awarii z poziomu aplikacji na smartfona. Zadanie przy współudziale mieszkańców zostanie zrealizowane w latach 2019 – 2021.

Dziś już mogę powiedzieć, że te pieniądze pozwolą nam znacząco podnieść jakość i komfort życia w gminie i odpowiedzieć na bieżące potrzeby naszych mieszkańców. Po pierwsze, poprawiając bezpieczeństwo poprzez montaż ośmiu wielofunkcyjnych kamer cyfrowych. Po drugie, poprawiając komfort życia poprzez budowę stacji badających jakość powietrza, w tym szkodliwych pyłów PM 2,5 i PM 10 – mówi burmistrz Kubik.

W ramach projektu jest również system oświetleniowy, który dostosowuje natężenie miejskiego światła do warunków otoczenia.

W konkursie o dofinansowanie startowało 29 miast, dofinansowanie otrzymało pierwsze 15, w których znalazł się Rawicz. Wartość całego projektu to 1.261.765,60 zł, kwota jaką gmina otrzyma z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju to 1.135.589,04 zł 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *