Inwestycje NEWS

Prace na kolei ruszyły do przodu. Nowy wykonawca pojawił się na placu budowy

Po miesiącach perturbacji i zapewnień wreszcie widać efekty negocjacji prowadzonych przez PKP. Na placu budowy modernizowanej lini kolejowej E59 (Poznań – Wrocław), na odcinku Rawicz pojawili się pracownicy firmy TORPOL – nowego wykonawcy generalnego.

To już raczej oficjalne, że PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpiszą w maju umowę z firmą TORPOL, która ma dokończyć modernizację lini kolejowej na odcinku Leszno – Rawicz. Od kilku dni w rejonie jak i na samej stacji kolejowej w Rawiczu można zobaczyć zarówno sprzęt jak i pracowników poznańskiej spółki.

Wiadomo, że wspomniana wcześniej firma przedstawiła najlepszą ofertę PKP PLK na dokończenie prac na odcinku Leszno – Rawicz. Kwota jaką zaproponował TORPOL to 462 mln zł. Pierwotna kwota kontraktu pomiędzy ASTALDI a PKP PLK wynosiła 355 mln zł, ale w obecnej sytuacji zdecydowano dołożyć do inwestycji.

TORPOL S.A. to poznańska spółka działająca już od ponad ćwierć wieku. Firma zajmuje się budową, bądź modernizacją istniejących już linii kolejowych dostosowując ich jakość i parametry do wymogów stawianych przez unijne i międzynarodowe przepisy o ruchu kolejowym. TORPOL jest pierwszą w Polsce firmą prywatną, która prowadziła prace przystosowujące linie kolejowe do prędkości 160 km/h. Oprócz tego są oni autorami wielu tzw. zielonych torowisk tramwajowych w centrach miast, oraz wykonawcami generalnymi takich lini kolejowych jak: E20, E30 i E65, będących polską częścią paneuropejskich korytarzy transportowych.

Według potwierdzających się informacji TORPOL ma podpisać umowę z PKP PLK w maju tego roku. Jak się dowiedzieliśmy dzięki redakcji portalu społecznościowego: „Linia kolejowa E59: Poznań Główny – Leszno”, z powodu spóźnienia jakie jest w harmonogramie prac na odcinku Leszno – Rawicz, nowy wykonawca generalny zdecydował się wejść na plac budowy jeszcze przed podpisaniem oficjalnej umowy. Warto wspomnieć, że TORPOL jest już wykonawcą generalnym odcinka Czempiń – Leszno. Po podpisaniu nowego kontraktu poznańska spółka będzie wykonawcą całego, modernizowanego aktualnie odcinka lini kolejowej pomiędzy Poznaniem a Wrocławiem.

Po podpisaniu umowy pomiędzy stronami powinniśmy poznać harmonogram prac, który pozwoli określić, kiedy stacja kolejowa w Rawiczu zostanie w całości oddana do użytku, oraz kiedy zakończy się budowa wiaduktu kolejowego w ciągu ulicy Piłsudskiego, który połączy Masłowo z Rawiczem. Koniec całości inwestycji zaplanowano na grudzień 2020 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *