NEWS Społeczeństwo

Otyłość – Epidemia XXI wieku

Czy epidemia otyłości to fakt, czy jedynie medialne hasło? Statystyki nie pozostawiają złudzeń – dorośli i dzieci tyją w coraz szybszym tempie. Problem nie ominął również naszego kraju, ponieważ szacuje się, że już ponad połowa Polaków ma problemy z wagą. Skąd bierze się otyłość, czym grozi i czy można ją pokonać?

 

Otyłość jako choroba cywilizacyjna

Otyłość to problem globalny, chociaż jeszcze kilka lat temu uważaliśmy, że dotyczy tylko bogatych państw zachodnich, dzisiaj sami musimy się z tym zmierzyć. Obecnie na świecie jest już ponad 2 miliardy osób z nadwagą lub otyłością! Z raportu GUS wynika, że w Polsce problem nadmiernych kilogramów dotyczy 64% mężczyzn i 46% kobiet, a także 25% dzieci.
Dane pokazują, że współczesny świat rzeczywiście ma kłopoty z wagą, które wykraczają poza aspekt estetyczny. Otyłość to przede wszystkim problem zdrowotny, a jej konsekwencją są poważne choroby, takie jak cukrzyca, choroby układu krążenia, a nawet nowotwory.

 

Skąd ta nadwaga?

Tyjemy, ponieważ nasz organizm stale otrzymuje nadmiar energii w pożywieniu w porównaniu do ilości, której potrzebuje. Dzieje się tak, gdyż przejadamy się, nasza dieta jest nieprawidłowa – zbyt wiele tłuszczów i węglowodanów, brak aktywności fizycznej. Otyłość jest uznana za jedną z chronicznych chorób niezakaźnych, czyli tzw. chorobę cywilizacyjną i stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia.

 

Dlaczego tak się dzieje ?

Nagromadzona tkanka tłuszczowa wykazuję działanie prozapalne i zaczyna oddziaływać na cały nasz organizm, prowadząc do licznych niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych.

Dzieje się tak za sprawą roli, jaką pełnią komórki tłuszczowe (adipocyty) w organizmie ludzkim. Są one miejscem magazynowania energii, ale wykazują także aktywność endokrynną. Wytwarzane w tkance tłuszczowej oraz uwalniane przez nią substancje zwane adipokinami biorą udział w rozwoju insulinooporności, stanowiącej jeden z głównych patomechanizmów rozwoju chorób towarzyszących otyłości, takich jak cukrzyca typu 2, zaburzenia lipidowe, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze oraz choroba niedokrwienna serca

Problem ten nie dotyczy już tylko dorosłych, u dzieci i młodzieży narasta on od kilkunastu lat w bardzo szybkim tempie. Otyłość i nadwaga przez wielu rodziców nie jest uważana za chorobę, częstokroć nie dostrzegają oni problemu, twierdząc nawet, że jeśli dziecko jest „pulchne”, to z pewnością jest zdrowe, tymczasem jest wręcz odwrotnie.

 

Czym grozi otyłość?

Otyłość generuje wiele negatywnych konsekwencji. Przede wszystkim podnosi ona prawdopodobieństwo zapadnięcia na różne schorzenia, takie jak: nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca, choroby układu krążenia, schorzenia układu oddechowego (astma), cukrzyca, choroby układu mięśniowo-szkieletowego, niektóre formy nowotworów. Przyczynia się ona także do zwiększonej śmiertelności. Szacuje się, że przeciętna długość życia osoby otyłej jest średnio o 8-10 lat krótsza niż osoby o prawidłowym wskaźniki BMI.
Nie można pominąć jeszcze jednej grupy niebezpiecznych chorób, które — jak pokazują badania ostatnich lat — też znacznie częściej występują u ludzi otyłych, są to nowotwory skorelowane z ilością tkanki tłuszczowej w organizmie.
U otyłych kobiet stwierdzono większe ryzyko zachorowania na raka piersi i trzonu macicy, u mężczyzn — na raka okrężnicy i gruczołu krokowego.
I choć brzmi to trywialnie, to skutecznym narzędziem profilaktycznym jest odpowiednia dieta połączona z regularną aktywnością fizyczną.

 

mgr Agata Szalewska,
Dietetyk kliniczno- sportowy, ukończyła dietetykę na Wydziale Żywności i Żywienia Człowieka na SGGW w Warszawie, jak również Żywienie i Wspomaganie w Sporcie na AWF. Prowadzi poradnie żywienia medycznego i sportowego Dieta na medal. Telefon: 501 061 362

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *