NEWS Społeczeństwo

Nauczyciele strajkują. Jak wygląda sytuacja w Rawiczu? Czy rawiczanie popierają strajk? [FILM]

Dzisiaj rano rozpoczął się pierwszy dzień ogólnopolskiego protestu nauczycieli. Strajk organizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych jest bezterminowy przez co zagrożone są zbliżające się egzaminy. Ile szkół przystąpiło do protestu w Rawiczu? Jakie placówki prowadzą zajęcia opiekuńcze?

Dzisiaj równo z pierwszym dzwonkiem nauczyciele jak zazwyczaj nie rozpoczęli zajęć edukacyjnych, tylko złożyli podpisy na listach strajkowych. Dziś minął pierwszy dzień ogólnopolskiego strajku oświaty, który planowany był już od dawna. Głównymi postulatami ZNP i FZZ jest podniesienie płac, oraz atrakcyjności zawodu nauczyciela. 

Również rawickie placówki przyłączyły się do strajku. Wszystkie szkoły podstawowe, oddziały gimnazjalne, średnie, przedszkola, szkoła specjalna, oraz poradnia pedagogiczno-psychologiczna przystąpiły do akcji protestacyjnej. W pięciu z rawickich placówek cała kadra nauczycielska nie podjęła dziś pracy, chodzi o: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Masłowie, Szkołę Podstawową nr 1, oraz Przedszkola nr 1 i 5 w Rawiczu, oraz Przedszkole w Ugodzie. W pozostałych szkołach i przedszkolach dyrektorzy dysponują wąską kadrą pedagogów. W miejscach gdzie nie wszyscy nauczyciele strajkują organizowane są zazwyczaj zajęcia opiekuńcze. 

Niektóre z gminnych placówek kulturalnych takich jak Boblioteka Rawicka i Muzeum Ziemi Rawickiej zorganizowały dzisiaj zajęcia dla najmłodszych, którzy z powodu protestu nie mogli wziąć udziału w zajęciach w szkole. Rawicka biblioteka poinformowała, że w najbliższych dniach w czasie protestu również organizuje zajęcia z dziećmi.

Co dalej?

Protest ogłoszony przez ZNP i FZZ jest bezterminowy i prawdopodobnie zostanie zakończony wówczas kiedy zostanie podpisane porozumienie pomiędzy strajkującymi, a rządem. Od niedzielnych, wieczornych rozmów do tej pory obu stroną nie udało się nawiązać dialogu. Priorytetem dla strony rządowej jest teraz sprawne przeprowadzenie zbliżających się wielkimi krokami egzaminów gimnazjalisty i ósmoklasisty, które na tą chwile nie wiadomo czy się odbędą. Wszystkie osoby, które posiadają wykształcenie pedagogiczne, albo są emerytowanymi nauczycielami mogą pomóc w przeprowadzeniu egzaminów i zgłosić się do wojewódzkiego kuratorium oświaty. Z informacji jakie dzisiaj otrzymaliśmy w rawickich podstawówkach, żadna z nich nie potwierdza, czy egzaminy się odbędą.

Jak całą to sytuację komentują mieszkańcy? Przeprowadziliśmy sondę, w której zapytaliśmy rawiczan, czy popierają strajk nauczycieli. Jakie zdanie przeważa?

Pytamy rawiczan, czy popierają strajk nauczycieli?

Pytamy rawiczan, czy popierają strajk nauczycieli?

Opublikowany przez Telewizja RTM Poniedziałek, 8 kwietnia 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *