Inwestycje NEWS

Jak ma wyglądać „Nowy Poligon”? Jest wstępny plan

Burmistrz Gminy Rawicz – Grzegorz Kubik wraz z dyrektorem Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rawiczu – Maciejem Szymkowiakiem przedstawili wstępną koncepcję zagospodarowania terenu po byłym poligonie wojskowym. Co ma się znaleźć na rawickim poligonie?

„Nowy Poligon” to jedne z kluczowych punktów Grzegorza Kubika w ubiegłej kampanii wyborczej o fotel burmistrza. Koncepcje na przebudowę terenu po byłym poligonie przedstawiał już były burmistrz – Tadeusz Pawłowski, ale realizacji tego projektu chce się podjąć obecny burmistrz oraz radni z jego ugrupowania.

Projekt jaki przedstawił Kubik jest bardzo obszerny i rozbudowany, niektóre z elementów obecnego projektu pokrywają się z tymi jakie planowano w 2011 roku. Jest tak ponieważ autorem projektu obecnego rozbudowy rawickiego kąpieliska jest prof. Robert Ast, który wraz ze swoimi studentami opracował koncepcję w 2011 roku.

Co czeka rawicki poligon?

Gruntowna i szeroko zakrojona zmiana. Cały teren powojskowy promenadą zostanie podzielony na dwie części: parkową, gdzie znajdą się ścieżki rowerowe i dla biegaczy, ścianka wspinaczkowa, oraz na tą z kąpieliskiem. Ta druga część to przede wszystkim dwa zbiorniki wodne, jeden rekreacyjny z basenami i zjeżdżalnią, drugi dla wędkarzy, ale oprócz tego w sąsiedztwie stawu ma stanąć trzykondygnacyjny, przeszklony od strony jeziora hotel z salami konferencyjnymi i kręgielnią, a w rogu akwenu ma znaleźć się amfiteatr z kawiarnią i przystanią.

W skład terenu, który obejmuje 9ha ma wejść też znajdująca się obecnie strzelnica, która również przejdzie przebudowę, która ma zostać sfinansowana w części z środków Ministerstwa Obrony Narodowej. Wokół tego obiektu ma płynąć kanał wodny dla kajaków, ale jest to jeszcze element nie pewny i więcej na ten temat jak stwierdza burmistrz będzie można powiedzieć dopiero po wykonaniu badań gruntu.

Głównym celem było stworzenie spójnej architektonicznie i urbanistycznie koncepcji z uwzględnieniem charakteru miejsca, poszanowaniem istniejących funkcji, wykorzystaniem zbiorników wodnych, obszarów leśnych oraz innych elementów cennych krajobrazowo tak aby stworzyć przestrzeń atrakcyjną zarówno dla mieszkańców jak i turystów – mówi Maciej Szymkowiak o dyrektor OSiR-u.Proponowane funkcje zostały dobrane pod kątem pełnego spektrum atrakcji zarówno dla mieszkańców jak i turystów niezależnie od wieku i zainteresowań. Na terenie planuje się ścieżki biegowe, siłownie zewnętrzne, promenadę pieszo rowerową, plac zabaw, ściankę wspinaczkową, tereny piknikowe, kawiarnię z wypożyczalnią sprzętu wodnego, w dalszym etapie restaurację z hotelem i kręgielnią – dodaje Maciej Szymkowiak.

Koszt „Nowego Poligonu” będzie znany dopiero po opracowaniu projektu. W przyszłym roku oczyszczane będą zbiorniki, na których odmulenie gmina pozyskała już środki. Przeprowadzone mają być również badania czystości wody. Jak powiedział Grzegorz Kubik zaplanowane na dzień dzisiejszy prace powinny się zakończyć przed sezonem letnim.

W styczniu przyszłego roku mają odbyć się konsultacje społeczne dotyczące rewitalizacji rawickiego poligonu. Wszelkiego rodzaju sugestie dotyczące projektu można przesyłać za pomocą e-maila do OSiR-u: osir@rawicz.eu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *