NEWS Społeczeństwo

Jak do budynku dworca PKP dostać sie na wózku? – rzecznik PKP S.A. odpowiada

Już od ponad roku podróżni korzystający ze stacji kolejowej w Rawiczu muszą liczyć się z dość sporymi utrudnieniami związanymi z modernizacją linii kolejowej na odcinku od Rawicza, do Czempinia. W ostatnim czasie zamknięcie kilku kluczowych przejść spowodowało, że osoby korzystające z wózków inwalidzkich nie mogą wjechać do wnętrza budynku. Co w takiej sytuacji robić? – takie pytanie zadaliśmy rzecznikowi prasowemu PKP S.A.

Wpierw wytyczenie dosyć długiego przejścia do czynnych peronów, a teraz utrudnienie osobą niepełnosprawnym, korzystającym z wózków inwalidzkich dostęp do kas biletowych, toalet, czy poczekalni rawickiego dworca kolejowego. Od czasu zamknięcia z powodu prac modernizacyjnych peronu nr 1 na stacji w Rawiczu, pasażerowie zmuszeni są korzystać z jedynego czynnego wejścia, które znajduje się od strony ulicy, a prowadzą do niego dość strome, a przede wszystkim długie schody. Sytuacja ta nie była by niezręczną gdyby nie fakt, że z tego wejścia zmuszone są korzystać również osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, ponieważ jedyna pochylnia prowadząca do przystosowanych drzwi prowadziła właśnie przez wspomniany już peron pierwszy, który z powodu prac budowalnych jest teraz zamknięty? 

Jak osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mają dostać się do budynku dworca?

Takie pytanie zadaliśmy rzecznikowi prasowemu Polskie Koleje Państwowe S.A. Odpowiedź uzyskaliśmy następującą:

Mamy świadomość ograniczeń związanych z dostępem do dworca, jednakże obecny stan nie jest stanem docelowym. (…) Prace związane z przebudową stacji, z uwagi na usytuowanie dworca, mogą wpływać na dostępność obiektu – pisze Michał Stilger, rzecznik prasowy Polskie Koleje Państwowe S.A.

Niestety podróżni z ograniczoną sprawnością ruchową już od dawna mieli problem z dostępem do wnętrza dworca. Wspomniane już drzwi, do których prowadziła pochylnia były od ponad pół roku nieczynne z powodu awarii. Jednak w ówczesnej sytuacji poruszający się na wózkach mieli do pokonania jeden stopień prowadzący do wejścia znajdującego się obok, a teraz problem się zwiększył proporcjonalnie do ilości stopni jakie znajdują się na schodach od ulicy Kolejowej. 

Drzwi na dworcu w Rawiczu uległy uszkodzeniu w wyniku działania
silnych wiatrów. W związku z tym, że dworzec jest objęty gwarancją po
przeprowadzonej modernizacji, prowadziliśmy rozmowy z gwarantem w
sprawie usunięcia usterki. Nie przyniosły one jednak oczekiwanych
przez PKP S.A. rezultatów, zatem drzwi zostaną naprawione przez PKP
S.A. – pisze Michał Stilger. Aktualnie oczekujemy na ofertę ich naprawy lub wymiany. Mając na uwadze fakt, że wyjście to jest obecnie nieczynne, postaramy się usunąć usterkę jeszcze przed otwarciem peronu dla podróżnych – dodaje rzecznik PKP S.A.

Niestety w obecnej sytuacji nie tylko podróżni, ale też osoby chcące załatwić swoje sprawy w Powiatowym Ośrodku Pomocy Społecznej zmuszone są korzystać wyłącznie ze schodów, ponieważ pochylnia również znajduje się od strony zamkniętego tymczasowo peronu pierwszego. Na chwilę obecną trudno odpowiedzieć na postawione w tytule pytanie. Osoby, które nie mogą się dostać do środka muszą korzystać z pomocy ochrony dworca, albo skorzystać z innych alternatywnych źródeł zakupu biletu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *