NEWS Polityka

Grzegorz Schetyna odwiedził Bojanowo i Gołaszyn [FILM]

Grzegorz Schetyna – przewodniczący Platformy Obywatelskiej i szef Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Koalicja Obywatelska, odwiedził Bojanowo i Gołaszyn. Podczas swojej krótkiej wizyty spotkał się z burmistrzem – Maciejem Dubielem, oraz mieszkańcami obu miejscowości. W międzyczasie odbyła się konferencja prasowa, podczas której Schetyna odniósł się do kampanii wyborczej, oraz do tego co jego partia może zaoferować mieszkańcom naszego regionu.

Pierwszym z punktów wizyty Grzegorz Schetyny w powiecie rawickim, było spotkanie z burmistrzem Gminy Bojanowo – Maciejem Dubielem. Jak przekazał podczas konferencji prasowej z udziale ogólnopolskich i lokalnych mediów przewodniczący Schetyna, głównym tematem rozmów była szkoła i sytuacja związana z reformą edukacji, która zdaniem przewodniczącego PO jest „deformą”, niszczącą polskie szkolnictwo. Kolejnym ważnym tematem była kwestia opieki zdrowotnej. Rozmawiano o Szpitalu Powiatowym w Rawiczu, oraz lekarzach i jakości opieki do jakiej dostęp mają pacjenci z naszego regionu. Grzegorz Schetyna zaznaczył, że problem jest, ale z znacznie większym problemem w tej sprawie borykają się mieszkańcy wschodniej Polski.

Potrzebne są pieniądze europejskie, potrzebne są inwestycje, potrzebne są duże pieniądze w ochronie zdrowia, żeby pacjenci mogli powiedzieć, że sytuacja się poprawia – powiedział Grzegorz Schetyna.

Zdaniem Schetyny potrzebny jest silny i kompetentny samorząd, który powinien być odpowiednio dofinansowywany, aby mógł realizować projekty ważne dla mieszkańców, chociażby te związane z modernizacją dróg lokalnych i powiatowych. 

Samorząd trzeba wspierać. Relacje między rządem, a samorządem w wyniku najlepiej przeprowadzonej reformy z 1990 roku są naszą wielką wartością. Udało się dobrze to zorganizować przez lata. Dzisiaj PIS to rozsypuje, rozwala, ograniczając pieniądze i finanse samorządowe, atakując wprost samorząd, nie dając mu większych kompetencji – mówi Schetyna.

Przewodniczący PO krytycznie wypowiedział się na temat aktualnych relacji rządu z samorządem lokalnym. Zdaniem Schetyny prowadzi to do „totalnej centralizacji” i upaństwowienia Polski lokalnej. 

Jednym z pytań jakie padło podczas dzisiejszej konferencji odnosiło się to tego, czy PO zachowa dane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości świadczenia socjalne. Jak powiedział Schetyna – zarówno program 500+ jaki i inne świadczenia pozostaną. Platforma Obywatelska postara się również o to by trzynasta emerytura nie była jednorazowa, a pieniądze z niej pochodzące trafiały co roku to portfeli polskich emerytów. 

Po konferencji prasowej, na której padły jeszcze pytania odnośnie polityki i spraw bieżących, oraz ogólnopolskich, przewodniczący PO wziął udział w spotkaniu z mieszkańcami Gołaszyna, które odbyło się w sali świetlicy wiejskiej, udostępnionej przez urząd w Bojanowie na prośbę lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej. W spotkaniu udział wzięło około 50 osób, które rozmawiały z Grzegorzem Schetyną na temat wspólnej wizji Polski. Rozmowa ta odbyła się w ramach nowego programu przyjętego przez platformę – #POrozmawiajmy, który polega na spotkaniach i rozmowie z mieszkańcami na terenie całej Polski.

Warto dodać, że Gołaszyn, zaraz obok Gminy Rawicz był jedynym regionem z powiatu rawickiego gdzie podczas ostatnich, wiosennych wyborów do PE,  Koalicja Europejska wygrała. W Gołaszynie różnica pomiędzy partią rządzącą, a KE wyniosła jedynie 37 głosów. Prawo i Sprawiedliwość, w okręgu właściwym dla tej miejscowości zdobyło 204 głosy, natomiast Koalicja Europejska, na czele z Platformą Obywatelską – 241 głosów. 

Grzegorz Schetyna oodwiedził Gołaszyn

Fragment dzisiejszej konferecji prasowej przed świetlicą wiejską w Gołaszynie z udziałem przewodniczącego Platforma Obywatelska – Grzegorz Schetyna

Opublikowany przez Telewizja RTM Poniedziałek, 24 czerwca 2019

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *