Kultura NEWS

Fajerwerki- Tak czy Nie

Sztuczne ognie używane są przez ludzkość od niemal dwóch tysięcy lat. Używane są do celów widowiskowych, a większość z nach zapewne widzi ich najwięcej w ostatni dzień roku, kiedy niemal każda rodzina samemu próbuje utworzyć własne widowiska na noworocznym niebie. 

Ale skąd one właściwie się one wzięły? Czy są niebezpieczne dla nas i dla naszych pupili? Przekonajmy się!

Historia:

Najwcześniejszy opis sztucznych ogni znajdziemy w IX wiecznej Chińskiej Dynastii Tangów. Jak dzisiaj, najczęściej były używane podczas rożnych uroczystości. Nauka i sztuka fajerwerków przekształciła się w profesję. W Chinach pirotechnicy byli respektowani za umiejętność montowania najbardziej wymyślnych pokazów. Oryginalnie wierzono też że sztuczne ognie mają moc odpędzania złych duchów i przynoszenia szczęścia i radości.

Fajerwerki dotarły do Europy jedwabnym szlakiem. Zaczęto je produkować w Europie już w XIV wieku, a popularne stały się one w wieku XVII. Lev Izmailov, ambasador Piotra I Wielkiego raz w liście napisał: ,,Tutaj są tworzone takie fajerwerki których nikt w Europie ani razu nie widział”. W wieku XVIII metodę produkcji kolorowych fajerwerków odnaleziono i rozpoczęto ich produkcję w Europie, zaczęto się przyglądać używaniu ich w pokazach i uroczystościach, a nie jak wcześniej używać ich tylko w celach wojskowych. 

Bezpieczeństwo:

Zabawa z fajerwerkami to nie żart- trzeba pamiętać że to środek wybuchowy. Jeśli już do wypadków dochodzi, najczęściej występują obrażenia u głowy i palców. W 70% przypadków dochodzi do poparzeń. Większość z nich spowodowana jest niewłaściwym używaniem fajerwerków lub ich awarią w trakcie odpalania. 

Ale co z naszym słuchem? Tyle teraz słyszy się o zwierzętach i jak mogą cierpieć podczas pokazów fajerwerków, spójrzmy więc na dane. 

 

Jak widzimy, fajerwerki znajdują się dużo powyżej normy dźwiękowej dla naszych uszu. A co jeśli pomyślimy o zwierzętach? 

Większość zwierząt ma słuch znacznie lepszy od naszego- w nowy rok dużo z nich ucieka w popłochu często tracąc życie wpadając w płoty albo nawet pod samochody. 

Psy mają słuch cztery razy bardziej czuły od ludzkiego- oznacza to że dla psów fajerwerki wynoszą poziom 480 decybeli. Dlatego warto podać psom środki uspokajające lub inne środki medyczne.

Koty nie mają tego problemu- ich słuch ich jest na tym samym poziomie co ludzki.

Alternatywy:

Wraz z postępem technologicznym zaczynają się pojawiać alternatywy dla hałaśliwych fajerwerków. 

Pokazy laserowe oferują niesamowite doświadczenie wizualne który połączone z muzyką z pewnością będzie za każdym razem prezentowało się inaczej . Na tym etapie takie rozwiązania są niebywale drogie- ale wraz z czasem może pojawiać się ich coraz więcej. 

Drony oferują następną alternatywę- łączące się w chmarach z zamontowanymi światłami tworzą niezwykły spektakl i dzięki mocy wykorzystaniu przestrzeni mogą wytworzyć obiekty w 3D

Podsumowanie:

Mam nadzieję, że przybliżyłem dzisiaj historię sztucznych ogni oraz zagrożenia z nimi związane, oraz alternatywy które może w przyszłości zastąpią fajerwerki. Cała redakcja RTM życzy wam niezapomnianej zabawy sylwestrowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *