NEWS Społeczeństwo

Czy wywóz śmieci w Gminie Rawicz podrożeje?

Na przełomie ubiegłego i obecnego roku w całej Polsce wybuchła dyskusja związana z podwyżkami cen za wywóz śmieci i odpadów komunalnych. W wielu z miast ceny te wzrosły wraz z początkiem nowego roku. Dotychczas koszty wywozu śmieci w Gminie Rawicz nie wzrosły, ale czy taka tendencja potrwa jeszcze długo?

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Gminy Rawicz swoje sprawozdanie dotyczące wywozu odpadów komunalnych przedstawił przewodniczący Zarządu Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego – Eugeniusz Karpiński. Podczas swojego prawie godzinnego wystąpienia przewodniczący przedstawił statystyki z poprzednich lat dotyczące ilości i rodzajów wywożonych odpadów komunalnych z Gminy Rawicz. Jak się okazuje wskaźnik wywozu odpadów segregowanych znacząco wzrósł a od początku współpracy z KZGRL tendencja ta jest rosnąca, co napawa optymizmem, chociażby z aspektu ekologicznego.

Oprócz tematu PSZOK-u znajdującego się nie opodal Sarnowy i przygotowania się do odbioru odpadów biodegradowalnych, poruszono również bardzo ważny dla mieszkańców temat powyżej za wywóz śmieci.

Podczas swojego wystąpienia Eugeniusz Krapiński – Przewodniczący ZKGRL otwarcie przyznał, że podwyżki będą i to zaraz z początkiem nowego roku, czyli w styczniu 2020 roku. Jedyne czego nie powiedział przewodniczący KZGRL to o ile mieszkańcy Rawicza będą musieli zapłacić więcej, ponieważ takich informacji jeszcze nie posiada. 

Dlaczego podwyżki od nowego roku, a nie z początkiem obecnego jak w większości miast?

Z raportu przedstawionego przez Eugeniusza Krapińskiego wynika, że Związek Komunalny Gmin Regionu Leszczyńskiego w przeciągu ostatnich dwóch lat wypracował sobie nadwyżkę budżetową w postaci ok 8 mln złotych, która pozwoli na „załatanie” dziury w tegorocznym budżecie. Według najnowszych wyliczeń KZGRL tegoroczna dziura może wynieść nawet 9 mln złotych.

Dlaczego wywóz śmieci drożeje?

Wpływ na to ma wiele czynników od ostatnich podwyżek prądu po zwiększenie ilości kursów wykonywanych przez śmieciarki w celu odbioru odpadów z gospodarstw komunalnych. Prawdopodobnie od przyszłego roku w Gminie Rawicz wprowadzony zostanie zgodnie z uchwaloną w 2017 roku tzw. „ustawą śmieciową” odbiór śmieci biodegradowalnych, które tak samo jak odpady mieszane będą musiały być odbierane raz w tygodniu, co spowoduje wzrost liczby wysyłanych przez związek śmieciarek. Na obecną chwilę to rozwiązanie funkcjonuje tylko w jednej z gmin należących do KZGRL – Gminie Krobia, gdzie to rozwiązanie było testowane przez związek. Według ustawy z 2017 roku, gminy mają 5 lat na przygotowanie się do odbioru śmieci biodegradowalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *