NEWS Społeczeństwo

Cyrk Korona w Rawiczu. Aktywiści protestują. Cyrk zabiera głos w sprawie.

Cyrk Korona zawitał do Rawicza, aby pokazać publiczności nowy program, pełen ciekawych atrakcji, bez udziału zwierząt. Aktywiści nie uwierzyli w te słowa i na własne oczy chcieli się przekonać, czy jest to prawda.

W niedzielę 14 lipca o godzinie 16:00 na terenie stadionu żużlowego przy ul. Sportowej zaprezentował się jeden z najbardziej znanych cyrków w Polsce, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. W cyrkowej arenie było można spotkać m.in.: postacie z bajek, bajkopisarza, mistrza humoru Mr. Chap, kowbojów z dzikiego zachodu, Batman’a oraz jednego z bohaterów filmu Transformer.

Kilka dni przed prezentacją cyrku powstała grupa protestująca, której głównym celem było, aby zwierzęta nie brały udziału w przedstawieniu. Protestowali mimo to, iż wcześniej władze cyrku i burmistrz Rawicza zapewnili, że na arenie nikt nie zobaczy żadnych zwierząt. Aktywiści jednak nie uwierzyli w te słowa, ponieważ na stronie internetowej cyrku w zakładce reklamującej atrakcje cyrkowe, widniały zdjęcia z różnymi akrobacjami, które wykonywały zwierzęta.

Sprawdziliśmy ofertę cyrku, są w niej zwierzęta, my jesteśmy przeciwni wykorzystywaniu zwierząt w cyrkach. Protestowaliśmy w zeszłym roku tutaj w Rawiczu i wtedy zakończyło się to dosyć optymistycznie, ponieważ miasto zadeklarowało się, że nie będzie wynajmować terenów cyrkom, które mają w swoim programie zwierzęta. Mieliśmy pewne obawy, że jednak one się tutaj pojawią, ponieważ na stronie repertuar obejmował zwierzęta. Teraz już wiemy, że zwierzęta tutaj nie wystąpiły i bardzo z tego powodu się cieszymy, wiemy też, że przedstawienie się podobało co pokazuje, że tych zwierząt nie musi być w cyrku, żeby klienci byli zadowoleni. Zauważyliśmy, że repertuar się bardzo zmienił, gdyż Pan, który rozdawał ulotki zapewniał, że wystąpi Psi Patrol, były od nas osoby w środku, które sprawdziły tę sytuację i Psi Patrol był zapowiadany w drugiej części przedstawienia, ale nagle zamiast psów wystąpił Piotruś Pan. My nie jesteśmy przeciwni cyrkom, tylko udziału w nim zwierząt ! My nie chcemy, żeby one były męczone i tresowane ! Sztuka cyrkowa jest tak piękna i ma tyle artystów żeby mogli się zaprezentować, więc naprawdę nie potrzeba do tego zwierząt. – wypowiedź aktywistów.

Sprawa robiła się coraz bardziej napięta więc poprosiliśmy o skomentowanie, tej sytuacji pracowników cyrku Korona.

Ma Pani jakieś zwierzęta w domu? To dlaczego Pani je męczy? My ich nie męczymy. To jest wpychanie ludziom nieprawdy ! Proszę zobaczyć internet, nagrania jakie tam są, skąd one są, więc dlatego ja też się pytam, posiada Pani/Pan zwierzę, to dlaczego je męczycie ? Proszę mi udowodnić, że ich nie męczycie. My jesteśmy pokazywani w złej roli, aczkolwiek myślę, że zmieni się to, ponieważ wszystkie sądy przyznają nam rację, także nie mają prawa nam zabraniać burmistrzowie, prezydenci miast wprowadzać zakazów, ponieważ jest to niezgodne z Konstytucją, jest to niezgodne z prawem. Mam nadzieję, że jeszcze przyjedziemy do Rawicza z naszym pełnym programem gdzie będą się dzieci bardzo cieszyć, że zobaczą piękne zwierzęta, które bardzo kochamy. Zwierzęta są naszymi partnerami w pracy, tak samo jak pies policyjny jest tresowany czy konie, na których jeździ policja i tak dalej, to wymaga licencji i dobrych trenerów i nic więcej, a my takimi jesteśmy. -to wypowiedź jednego z pracowników cyrku Korona.

Rozmawialiśmy również z osobami, które przyszły podziwiać talent artystów. Zapytaliśmy więc : Czy jest Pan/Pani za tym, aby zwierzęta występowały na cyrkowych arenach, czy wręcz odwrotnie i Pan/Pani protestuje ?

„ Zwierzętom nie dzieje się krzywda w cyrku, także jestem za tym, aby one tutaj występowały.”
„ Zajmowanie się zwierzętami nie zależnie czy jest to tresura czy hodowla wymaga opieki i troski o zwierzęta. Pracownikom cyrku zależy, równie bardzo, jak i nam widzom, żeby zwierzęta były zadbane, dobrze odżywione, każde zwierzę, które jest nauczone do pracy czerpie z tego, przynajmniej powinno czerpać z tego też frajdę, więc ja nie widzę w tym nic złego, jeżeli zachowane są jakieś procedury standardu dbania o to zwierze, nie stanowi to dla mnie problemu i zwierzęta w cyrku jak dla mnie są w porządku. ”
„ Popieram protest i właśnie dlatego przyszliśmy tutaj, ponieważ słyszeliśmy, że w tych występach nie ma być zwierząt, gdyby były, bylibyśmy zmuszeniu wyjść z cyrkowego namiotu. ”


Powyżej: slogany protestujących aktywistów.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *