Inwestycje NEWS

Bój o dofinansowanie wygrany. Ponad 7 mln zł na rewitalizację centrum

Dzisiaj o 8:30 na specjalnej zwołanej konferencji prasowej przed gmachem rawickiego ratusza, Grzegorz Kubik – burmistrz Gminy Rawicz oznajmił, że w skutek złożonego kilka miesięcy temu odwołania do Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, Gminie Rawicz przyznano ponad 7 mln złotych na rewitalizację płyty rynku i dwóch budynków w centrum miasta.

„Piękny finał starań o rewitalizację. 7,4 mln zł na Multibibliotekę, Centrum Senioralne i płytę rynku.” – tak w jednym zdaniu całą sprawę komentuje Centrum Informacji Burmistrza. Gminie Rawicz udało się pozyskać dofinansowanie rzędu 7,4mln złotych na rewitalizację płyty rynku, budynku przy ulicy Buszy i gmachu dawnego gimnazjum w Rawiczu.

Za pierwszym podejściem, czyli jesienią ubiegłego roku, rawicki magistrat nie otrzymał dotacji na rewitalizację centrum miasta, co doprowadziło wtedy do ostudzenia emocji i wprowadzenia tzw. „planu B” i podzieleniu całej inwestycji na etapy. W między czasie burmistrz podjął decyzję o odwołaniu się od decyzji Urzędu Marszałkowskiego. W rezultacie Rawiczowi przyznano dodatkowe punkty, a gmina awansowała na liście. Po zwiększeniu środków w konkursie, dobre miejsce na liście pozwoliło na pozyskanie dotacji w wysokości ponad 7 mln złotych.

Sytuację można przyrównać do dobrego filmu budującego napięcie. Najpierw brak dotacji, następnie odwołanie, a ostatecznie pozyskane ponad 7 mln zł. Choć wnioskowaliśmy o 11 mln, to trzeba przyznać, że w historii naszego miasta po 1989 roku jest to dofinansowanie przełomowe. Dziękuję moim współpracownikom, że te nasze wspólne działania przyczyniły się do tego, że możemy ogłosić – Multibiblioteka, Centrum Senioralne i przestrzeń rynku zostaną przebudowane, zmieniając oblicze centrum miasta. Historia pisze się na naszych oczach – mówi burmistrz Gminy Rawicz Grzegorz Kubik.

W przeciągu ostatnich tygodni ogłoszono już przetarg na rewitalizację płyty rynku, która powinna zakończyć się w przeciągu roku, licząc od dnia podpisania umowy. Według zapewnień burmistrza, jakie przekazał podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Gminy Rawicz, jest duże zainteresowanie tą inwestycją, które przekłada się na sporo zapytań kierowanych przez potencjalnych wykonawców do rawickiego magistratu.

Dzięki dofinansowaniu jakie po odwołaniu przyznano Gminie Rawicz, projekt rewitalizacji centrum miasta, w najbliższym czasie uda się wykonać w całości. Projekt obejmuje przebudowę i zmianę sposobu użytkowania budynku gminnego przy ul. Ignacego Buszy 5 na Dom Dziennego Pobytu dla osób starszych i niesamodzielnych oraz Centrum Wsparcia Ekonomii Społecznej. Budynek pooświatowy gimnazjum przy ul. Szarych Szeregów 3 zostanie przebudowany na Rawicką Multibibliotekę. Przestrzeń integracji międzypokoleniowej przy nowo powstałej bibliotece otrzyma nowe funkcje i stanie się Rawickim Dziedzińcem Kultury.

Projekt według dokumentacji aplikacyjnej złożonej w 2018 roku miał zostać zrealizowany w okresie od stycznia 2019 do grudnia 2020, ale z uwagi na dopiero co podjętą decyzję Zarządu Województwa, Gmina będzie starała się o wydłużenie terminu realizacji zadania do końca roku 2021. Pozwoli to na rozłożenie finansowania w czasie i da czas na swobodniejszą realizację przebudowy budynków. 

Według zapewnień burmistrza, część z uzyskanych środków zostanie przeznaczona na pokrycie kosztów przebudowy płyty rynku, której wykonawca zostanie wyłoniony w trwającym obecnie postępowaniu przetargowym, którego zamknięcie zaplanowano na 4 czerwca.

Cały projekt, łącznie z rewitalizacją rynku, odbu deptaków i budynków w okolicy kościoła pw. św. Andrzeja Boboli, będzie kosztował gminę 20,8 mln zł, a przyznane dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 7,4 mln zł. Oznacza to, że inwestor, czyli Gmina Rawicz z własnej kieszeni będzie musiała wyłożyć ponad 13 mln złotych. Rawiccy radni, w tegorocznym budżecie zarezerwowali na ten cel  4,9 mln złotych. Według planów w przyszłorocznym budżecie kwota ta ma wzrosnąć do 5,1 mln złotych. Z obliczeń wynika, ze nada brakuje około 3 mln złotych. 

Wnioskowaliśmy o 11 mln, otrzymaliśmy więc ponad 3 mln mniej, ale pojawiła się taka informacja z urzędu marszałkowskiego, że urząd stara się znaleźć dodatkowe kwoty z innych projektów i przesunąć na projekty rewitalizacyjne – mówi Grzegorz Kubik.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *